Klub 27

12. února 2017 v 18:23 | V. |  Záhady
Klub 27 je pomyslné seskupení povětšinou bluesových a rockových muzikantů, které spojuje jedna pozoruhodná okolnost - všichni předčasně zemřeli ve věku pouhých 27 let, někteří za záhadných a dodnes nevyjasněných okolností. K dnešnímu dni má tento seznam 32 jmen, kdy zatím posledním "členem" se stal Slawomir Kusterka, baskytarista polské deathmetalové kapely Hate, kterého dne 6. dubna 2013 zradilo srdce. Přestože i jemu patří v tomto článku tichá vzpomínka, rád bych se věnoval hlavně muzikantům, kteří zanechali významnou, či dokonce zcela zásadní, stopu v hudebních dějinách, a jejichž smrt je dodnes opředena pavučinou tajemství.


více v celém článku


Robert Johnson
(8.5.1911 - 16.8.1938)

Robert Johnson byl černošský bluesový zpěvák a kytarista, který proslul na tehdejší dobu nevídaným stylem zpěvu i hry na kytaru, jíž de facto předznamenal rock'nroll. Ostatně k jeho odkazu se hlásili či dodnes hlásí takoví velikáni jako Led Zeppelin, Rolling Stones, Bob Dylan, nebo Eric Clapton, který Johnsona dokonce označil za nejlepšího bluesového kytaristu, který kdy žil. Sám Johnson o sobě tvrdil, že podepsal smlouvu s ďáblem, který mu dal nesmírný talent - možná však výměnou za krátký život, chtělo by se dodat. Přestože byl černoch, měly pro něj podle dobových svědectví slabost i bílé ženy, což bylo v té době poměrně nezvyklé - a což ho také možná stálo život. Jeho kamarád, zpěvák Sonny Boy Williamson, tvrdil, že se Johnson zapletl s jednou vdanou bílou ženou, což samozřejmě rozzuřilo jejího manžela, a to do té míry, že měl Johnsonovi prostřednictvím své ženy podstrčit lahev whisky otrávenou strychninem. Robert Johnson následně po třech dnech v bolestech zemřel. Tuto verzi však zpochybňují někteří odborníci s tím, že strychnin je natolik silný jed, že by jej Johnson podle chuti rozpoznal, a i kdyby ne, byl by mrtev v několika hodinách a nikoli dnech. Jako další možné příčiny jeho skonu se uvádí syfilis a dokonce i zastřelení - to vše bohužel svědčí o tom, že se skutečnou příčinou jeho smrti tehdy nikdo příliš nezabýval.


Jimi Hendrix
(27.11.1942 - 18.9.1970)

Ikona světové hudby, jeden z nejvýznamnějších kytaristů v historii a hráč, který zcela zásadním způsobem ovlivnil styl a zvuk rockových kytaristů několika generací - tím vším byl i po půlstoletí uctívaný Jimi Hendrix. Jeho cesta na vrchol nebyla úplně jednoduchá, neboť Hendrix byl stejně jako zmiňovaný Robert Johnson také černoch, nicméně jeho styl hry na elektrickou kytaru, doprovázenou charakteristickým zpěvem, byl natolik unikátní, že se řady jeho fanoušků rozrůstaly stále rychleji, a v roce 1969 už vystupoval jako hlavní hvězda proslulého festivalu Woodstock. Pouhý rok po triumfálním vystoupení na Woodstocku je však Hendrix nalezen mrtev ve svém hotelovém pokoji, udušený vlastními zvratky. Jako oficiální příčina smrti se uváděla otrava amfetaminy v kombinaci s alkoholem; oficiální pitevní zpráva, zveřejněná teprve před několika lety, však uvádí, že Hendrix měl více alkoholu v plicích než v žaludku, což jasně svědčí o tom, že do něj byl alkohol vpraven násilím a Hendrix byl tedy zavražděn. Jeho tehdejší přítelkyně, německá krasobruslařka Monika Dannemannová (která měla být posledním člověkem, jenž viděl Hendrixe živého), se takřka automaticky stala primární podezřelou, a do konce svého života čelila nadávkám i výhrůžkám smrtí ze strany Hendrixových příznivců, kteří jí dávali jeho smrt za vinu. Nicméně v roce 2009 byly zveřejněny paměti Hendrixova bývalého bedňáka a kytarového technika Jamese Wrighta, který zde obviňuje z vraždy Hendrixe jeho bývalého manažera Michaela Jefferyho. Hendrix se s ním totiž nepohodl a chtěl od něj odejít, přičemž v případě Hendrixovy smrti měla být v souladu s uzavřenými smlouvami pojistka vyplacena právě Jefferymu. Jeffery se navíc údajně sám v opilosti k Hendrixově vraždě přiznal s tím, že za dané situace pro něj měl mrtvý Hendrix větší cenu než živý. Pozoruhodné je, že Jeffery přežil Hendrixe o necelé tři roky - 5. března 1973 totiž zahynul při leteckém neštěstí ve věku nedožitých 40 let.


Janis Joplin
(19.1.1943 - 4.10.1970)

Pramáti všech rockových zpěvaček, nespoutaná divoženka, která ukázala dívkám a ženám cestu k rockové muzice a nalezení sebe sama tak, jak příroda dala. Janis tvrdošíjně odmítala makeup, šminky, cetky, natáčky a podobné zbytečnosti, zato však neodmítala drogy, alkohol a nevázaný sex. Její emotivní a nezaměnitelný chraplavý hlas byl však tím, čím se nesmazatelně zapsala do dějin paní Hudby; z každého jejího tónu a nadechnutí je cítit oheň, vášeň a naprostá oddanost. Poslechněte si třeba erbovní hit "Piece of my Heart..." vždy, když Janis zazpívá "Take another little piece of my heart now, baby!", uvěříte jí, že by to svoje srdce doopravdy rozdala do posledního kousku. Svět se však sotva stačí vzpamatovat ze smrti Jimiho Hendrixe a fanoušci jsou otřeseni znovu - jen několik týdnů po skonu kytarového mága je Janis Joplin nalezena mrtvá ve svém hotelovém pokoji. Výsledek pitvy zní - předávkování heroinem. Janis měla sice do příkladného života opravdu na míle daleko, nicméně pitva prozradila ještě něco - dávka heroinu, kterou si Janis měla vzít jen několik hodin před smrtí, byla o dost čistší ( a tím i účinnější) než obvykle. Byla jen náhoda, že dealer, od kterého si Janis heroin koupila, měl zrovna ten osudový den "čisté zboží?" Recepční z onoho hotelu navíc vypověděl, že za ním Janis v předvečer své smrti přišla a chtěla rozměnit bankovku, aby měla drobné na cigarety. Janis se podle něj chovala naprosto normálně a nejevila známky toho, že by byla pod vlivem nějaké látky. Jelikož přebývala na pokoji sama, lze se dnes jen domnívat, že jen chvíli poté, co se Janis vrátila z recepce, se musela náhle skácet k zemi jako podťatá, neboť měla od pádu na zem přeražený nos. Navzdory jejímu krátkému životu však Janis prokázala zejména rockovým zpěvačkám, které přišly po ní, nesmírnou službu.


Jim Morrison
(8.12.1943 - 3.7.1971)

Rockový bouřlivák, rozervanec, prokletý básník a zakladatel legendární kapely The Doors žil natolik sebezničujícím způsobem, že by jeho předčasná smrt snad nikoho nepřekvapila. Morrison byl ryzím ztělesněním rock'nrollového způsobu života se vším všudy; proslul nejrůznějšími obscénnostmi, často vystupoval na koncertech opilý nebo zdrogovaný, dostával se do konfliktů se zákonem, a přesto si uchovával charisma, jímž dokázal strhnout davy fanoušků a hlavně fanynek, které z něj doslova šílely. Smrt jej přesto zastihla poměrně nečekaně, zrovna v době, kdy se svou partnerkou dočasně pobýval v Paříži, aby si odpočinul od muzikantského kolotoče, kdy dokonce prakticky zanechal nezřízené konzumace alkoholu a drog. Morrison byl nalezen mrtev ve vaně, kdy dle oficiální zprávy zemřel na zástavu srdce pod vlivem drog; je však naprosto zarážející, že nebyla provedena pitva, která by příčinu smrti určila s naprostou jistotou. Spekulace o tom, že byl Morrison ve skutečnosti zavražděn, podporuje i skutečnost, že navzdory zvyklostem nebyly Morrisonovy ostatky převezeny do jeho domovské Ameriky a namísto toho byl pohřben do skromného hrobečku na slavném pařížském hřbitově Pere Lachaise.Je už jen smutným detailem, že Jimova partnerka zemřela na předávkování heroinem o tři léta později - ve věku 27 let.

Zejména úmrtí této rockové "Svaté trojice", která opustila tento svět krátce po sobě a ve stejném věku, vyvolala nejvíce spekulací o tom, že Jimi, Janis a Jim byli kvůli svému značnému vlivu na mladou, rebelantsky a protiválečně naladěnou generaci, cíleně odstraněni ze scény. Kde je však pravda, to už se nejspíš nikdy nedozvíme...


Gary Thain
(15.5.1948 - 8.12.1975)

Fenomenální novozélandský baskytarista, který se proslavil zejména svým tříletým účinkováním v anglické hardrockové legendě Uriah Heep. Z doby jeho působení v této kapele stojí za zmínku (a hlavně za poslech) alba Demons and Wizards a Sweet Freedom - je pravdou, že na první poslech ohromí zejména skladatelský a hráčský um klávesisty Kena Hensleyho a zdobný zpěv Davida Byrona, ale když se pozorně zaposloucháte, uslyšíte silné, pulsující Garyho basové linky, tvořící nosný pilíř každé písně. Gary Thain však bohužel, podobně jako výše uvedení velikáni, nezvládal svoji vzrůstající závislost na drogách a alkoholu. Hořký konec však odstartovala kuriozní nehoda, kdy Gary přímo na pódiu při koncertě utrpěl nešťastný zásah elektrickým proudem, po kterém spadl z pódia, na nějž se už nikdy nevrátil. Zásah proudem Garyho sice nezabil, způsobil mu však vážná vnitřní zranění, kterým Gary o několik měsíců později podlehl.


Kurt Cobain
(20.2.1967 - 5.4.1994)

Kurta Cobaina, zakladatele a frontmana kapely Nirvana, myslím netřeba představovat ani lidem, kteří o rockovou muziku nezavadí, jak je rok dlouhý. Psal se rok 1989 a kromě převratných společensko-politických změn se otřásl i hudební průmysl, kterému do té doby vévodily naondulované hairmetalové kapely, jejichž image výrazně převyšovala samotnou hudbu. Deska "Bleach" se stala spouštěčem nového hudebního stylu, který dostal název grunge. Načančaný hair metal a rozbředlé party a love songy vystřídali obyčejní kluci ve flanelových košilích a roztrhaných riflích, kteří vrátili rockové hudbě syrovost, neučesanost a autentičnost. Kdo z mé věkové kategorie nikdy nepogoval či jinak neřádil při "Smells Like Teen Spirit", jako by ani společensky neexistoval. Kdo si však pozorně přečte texty Nirvany, uvědomí si, jak moc Kurt Cobain bojoval sám se sebou, se svými depresemi, závislostmi, nemocí...a možná i s obrovskou popularitou, o kterou Kurt nikdy nijak extra neusiloval. Začátek konce přišel 1. března 1994, kdy při koncertě v Mnichově Kurt na chvíli ztratil hlas a byl nucen opustit pódium. Následně při další zastávce turné v Itálii se Kurt pokusil o sebevraždu užitím Rohypnolu a kapela tak byla nucena turné předčasně ukončit, i k velké smůle českých fanoušků, neboť 11. března měla Nirvana poprvé vystoupit v Praze. Jen o pár týdnů později byl Kurt Cobain nalezen ve svém domě mrtev s hlavou prostřelenou brokovnicí. Zdánlivě jasná sebevražda...jenže...podle některých odborníků, s ohledem na místo, kde se nacházela střelná rána, by byl takový způsob sebevraždy brokovnicí, kterou je třeba držet oběma rukama, zcela neproveditelný. Kurt byl navíc v okamžiku smrti údajně pod tak těžkým vlivem drog, že by nejspíš zbraň nedokázal ani udržet v ruce - ba dokonce se i tvrdí, že dávka drog, kterou si vzal, byla natolik silná, že by ji Kurt nepřežil. V roce 2004 byl navíc na DVD vydán dokument, v němž se tvrdí, že na brokovnici, kterou se měl Kurt zastřelit, nebyly nalezeny žádné otisky prstů...


Amy Winehouse
(14.9.1983 - 23.7.2011)

Pro většinu čtenářů asi nejznámější osobnost z tohoto smutného seznamu přišla na svět do rodiny, kde byla hudba, a to hlavně jazzová, častým hostem, a tak není divu, že si malá Amy našla velice brzy cestu ke zpěvu. Už od útlého mládí platila za rebelku a "tu divnou", na čemž se podepsal i komplikovaný vztah jejích rodičů, který následně skončil rozvodem. Neměla moc kamarádů, učitelé ani spolužáci ji neměli v oblibě, a postupem času se u ní začaly čím dál víc projevovat depresivní stavy, které, za vydatné "pomoci" jejího přítele a následně manžela, utápěla v drogách a alkoholu. Až by se chtělo říct, že právě tahle smutná skutečnost činila její hudební tvorbu tak autentickou a drásající, ačkoli ze všech vzpomenutých muzikantů měla k rockové hudbě nejdále. Její krátká kariéra však byla provázena samými úspěchy - obě její alba "Frank" (2003) a "Back To Black" (2006) se prodávala v milionových nákladech, koncerty měla nabité nadšenými fanoušky, sklízela velmi pozitivní recenze, a dokonce obdržela 5 ocenění Grammy. O to více byl hudební svět šokován jejím náhlým úmrtím, když byla onoho osudného červencového dne roku 2011 nalezena mrtvá ve svém domě poté, co se (zřejmě) otrávila alkoholem - soudní lékař naměřil v její krvi hodnotu přes 4 promile. Jakkoli nejsem úplně "kovaný" v hudebním spektru, kde se Amy pohybovala, nezbývá mi než uznat, že ta holka měla obrovský talent a charisma. Věčná škoda...

Zejména příběh Amy Winehouse ukazuje jednu nesmírně důležitou věc, kterou bych rád uvedl jako takovou vedlejší pointu tohoto článku. Můžete mít peníze, slávu, statisíce obdivovatelů, ocenění...ale pokud nemáte stabilní rodinné a partnerské zázemí, nic z toho vám nepřinese štěstí. Naopak se to může snadno stát vaším prokletím, z nějž se jen těžko hledá cesta ven.


Klub 27 je nesmírně smutný fenomén. Ať už v jeho řadách rozséval smrt alkohol, drogy, nešťastná nehoda nebo ruka vraha, počet muzikantů, kteří zaplatili za splnění svého snu tím nejcennějším v takhle mladém věku, je nezvykle vysoký a některá úmrtí vzbuzují dohady dodnes. Dokud ale budou lidi poslouchat hudbu, kterou stvořili, bude jejich odkaz nadále žít. Protože na hudbu je krátká i sama smrt.

Článek připravil Morttuus
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Co vás zajímá na mém blogu nejvíce?

Konspirační teorie 28.8% (63)
Záhady 3.7% (8)
UFO a mimozemšťané 12.8% (28)
Zajímá mě vše. 26% (57)
Vesmír 3.2% (7)
Reinkarnace a minulé životy 9.6% (21)
Kruhy v obilí 4.1% (9)
Proroctví 11.9% (26)

Komentáře

1 Sandra Sandra | Web | 13. února 2017 v 9:38 | Reagovat

Ten věk je nějak zakletý a osudový, už jsem o tom četla....

2 MagicMax MagicMax | Web | 25. února 2017 v 21:11 | Reagovat

Pááni! To je aspoň zajímavý. Všichni a ve stejném věku! Tkaové ikony! Páni! Fíha!

3 Magicmax Magicmax | Web | 14. března 2017 v 12:13 | Reagovat

Souhlasím s MagicMaxem. Moc zajímavé. Jako bych to napsal já. :D

4 VrbyOceaws VrbyOceaws | E-mail | Web | 21. září 2017 v 3:22 | Reagovat

payday loans bad credit - http://loansvtna.org/
national debt relief <a href=http://loansvtna.org/>cash advance</a> ’

5 Blopvigero Blopvigero | E-mail | Web | 22. září 2017 v 5:37 | Reagovat

auto loans people bad credit
<a href="http://loansvtna.org/">payday loans online</a>
payday loans no faxing no credit checks
<a href=http://loansvtna.org/>payday loans near me</a> ’

6 VqvqVeida VqvqVeida | E-mail | Web | 25. září 2017 v 1:00 | Reagovat

cialis drugs
<a href="http://gawcialis.com/">cialis online</a>
cialis online prescription
<a href=http://gawcialis.com/>generic cialis</a> ’

7 FsvIntogs FsvIntogs | E-mail | Web | 25. září 2017 v 2:45 | Reagovat

cialis doses
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a>
cialis taken by women
<a href="http://retcialis.com/">cialis online</a> ’

8 AzsvUnsuck AzsvUnsuck | E-mail | Web | 25. září 2017 v 23:19 | Reagovat

viagra results
<a href="http://viagraonszb.com/">cheap viagra</a>
price viagra
<a href=http://viagraonszb.com/>generic viagra</a> ’

9 BhnjIncutt BhnjIncutt | E-mail | Web | 26. září 2017 v 1:45 | Reagovat

buy viagra generic
<a href="http://viagracekan.com/">buy viagra</a>
viagra 100mg price
<a href=http://viagracekan.com/>generic viagra</a> ’

10 LewfhWherb LewfhWherb | E-mail | Web | 26. září 2017 v 3:44 | Reagovat

cheap viagra no prescription
<a href="https://viagrawasdc.com/">viagra online</a>
cheap viagra india
<a href="https://viagrawasdc.com/">buy viagra</a> ’

11 Ikmevigero Ikmevigero | E-mail | Web | 29. září 2017 v 8:16 | Reagovat

no fax payday loans direct lenders
<a href="https://paydayrvjlo.com/">payday loans online</a>
payday loans austin texas
<a href=https://paydayrvjlo.com/>payday loans online</a> ’

12 vwqeEnhato vwqeEnhato | E-mail | Web | 1. října 2017 v 4:45 | Reagovat

texas title payday loans
<a href="https://installmentloanvelam.com">installment payday loans</a>
quick cash
<a href=https://installmentloanvelam.com>bad credit installment loans</a> ’

13 VbolVeida VbolVeida | E-mail | Web | 8. října 2017 v 15:43 | Reagovat

buy cialis no prescription
<a href="https://genonlinecialis.com">generic cialis</a>
cialis online prescription
<a href=https://genonlinecialis.com>online cialis</a> ’

14 Bnrsviarce Bnrsviarce | E-mail | Web | 21. října 2017 v 9:58 | Reagovat

viagra facts - http://tabletve.com/
generic viagra online pharmacy <a href=http://tabletve.com/>kamagra</a> ’

15 Mbjmkmering Mbjmkmering | E-mail | Web | 4. prosince 2017 v 23:45 | Reagovat

buy viagra no prescription
http://vipnowed7.com/
viagra prescription online
<a href="http://vipnowed7.com/generic-viagra/">viagra pills</a>
online name brand viagra

16 SvesbOrgats SvesbOrgats | E-mail | Web | 22. prosince 2017 v 12:19 | Reagovat

advance payday loans https://now24paydayloans.com/
america payday loan <a href=https://now24paydayloans.com/>payday loans</a>

17 DvenrenAsycle DvenrenAsycle | E-mail | Web | 23. prosince 2017 v 4:34 | Reagovat

irs debt relief
<a href="https://1paydayloansonline.com/">loans online</a>
1500 dollar payday loans
<a href="https://1paydayloansonline.com/">bad credit loans</a>

18 JtaxRhyday JtaxRhyday | E-mail | Web | 28. prosince 2017 v 14:20 | Reagovat

payday loans for bad credit
<a href="https://badcreditnyrc.org/">instant payday loans</a>
1 hr payday loans
<a href=https://badcreditnyrc.org/>pay day loans</a>

19 JbsxxRhyday JbsxxRhyday | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 21:24 | Reagovat

small business loan bad credit
<a href="https://quickkiinstallmentloans.org/">online payday loans direct lenders</a>
bad credit car loans
<a href=https://quickkiinstallmentloans.org/>payday loan lenders</a>

20 JvsxxRhyday JvsxxRhyday | E-mail | Web | 31. prosince 2017 v 3:00 | Reagovat

startup business loans
<a href="https://cashadvanceccet.com/">instant payday loans</a>
canadian payday loans
<a href=https://cashadvanceccet.com/>payday loan</a>

21 Zacharytax Zacharytax | E-mail | 31. prosince 2017 v 4:48 | Reagovat

Hello. And Bye.

22 JbscRhyday JbscRhyday | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 0:46 | Reagovat

cash loans payday
<a href="https://paydayacerloans.com/">payday loan online</a>
best online payday loans
<a href=https://paydayacerloans.com/>payday cash loan</a>

23 JbbRhyday JbbRhyday | E-mail | Web | 6. ledna 2018 v 4:41 | Reagovat

payday loan texas
<a href="https://personalnae.org/">payday loans</a>
payday loan
<a href=https://personalnae.org/>personal loan</a>

24 EVtaspelf EVtaspelf | E-mail | Web | 11. ledna 2018 v 5:36 | Reagovat

viagra online buy
<a href=http://viagraocns.com/>viagra canada</a>
pfizer viagra for sale
<a href="http://viagraocns.com/">viagra sale</a>

25 FwenIntogs FwenIntogs | E-mail | Web | 15. ledna 2018 v 7:01 | Reagovat

low dose cialis daily
<a href="http://retcialis.com/"></a>
buy cialis 10mg
<a href="http://retcialis.com/">cheap cialis</a> ’

26 Ecfvalcona Ecfvalcona | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 19:50 | Reagovat

generic brand viagra http://viasergeneric.com/  OK’

27 Rokmering Rokmering | E-mail | Web | 30. ledna 2018 v 10:05 | Reagovat
28 MhtPaycle MhtPaycle | E-mail | Web | 1. února 2018 v 20:12 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
credit loan application <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">online payday loan</a>

29 Tvbagosy Tvbagosy | E-mail | Web | 7. února 2018 v 21:29 | Reagovat

OK’
<a href="https://24paydayloan.org/">cash loan</a>
home loans for bad credit https://24paydayloan.org/ - online loans

30 Ldfatome Ldfatome | E-mail | Web | 9. února 2018 v 12:36 | Reagovat

Hello! All!  <a href="http://genericviaser.com/">viagra</a> how to use viagra <a href=http://genericviaser.com/>generic viagra</a> ok’

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama