Prokletý zámek Miramar

8. června 2016 v 17:27 | V. |  Záhady
Nedaleko italského přístavu Terst, jen kousek od slovinských hranic, se na pobřeží Jaderského moře vypíná Castello di Miramare, krásný novogotický zámek jako z pohádky, ovšem s nezvykle temnou minulostí. Dodnes můžeme jen přemýšlet, jestli zámek postihla opravdová kletba, nebo zda se jedná jen o pozoruhodnou shodu náhod - faktem ale je, že drtivou většinu majitelů zámku, nebo jiných osob, které na zámku nějakou dobu pobývaly, dostihl nešťastný osud a předčasná smrt. Pojďme se blíže podívat na jejich příběhy.

Ani 150 let neubralo zámku nic z jeho krásy.

více v celém článku


Zámek nechal vybudovat v letech 1856-1860 rakouský arcivévoda Maxmilián Habsburský (později zvaný Maxmilián I. Mexický), bratr císaře Františka Josefa I. Maxmilián žil na zámku se svou rodinou až do roku 1864, kdy přijal nabídku mexických royalistů, žijících po mexické občanské válce v Evropě, aby se v jejich rodné zemi stal císařem. Dobrodruh Maxmilián nabídku po předchozím odmítnutí nakonec přijal; to se mu však stalo brzy osudným. Republikánští povstalci a stoupenci svrženého prezidenta Benita Juáreze rozpoutali roku 1866 rebelii, které Maxmilián nedokázal čelit, a v roce 1867 byl zatčen a před válečným soudem odsouzen k trestu smrti. Bylo mu pouhých 35 let. Maxmiliánova manželka, belgická princezna Charlotta, po jeho zatčení zešílela, a ačkoli svého manžela přežila o mnoho let, až do své smrti v roce 1927 se z jeho tragického konce nevzpamatovala.

Mezi císařem Františkem Josefem I. a jeho manželkou Alžbětou Bavorskou, přezdívanou Sissi, došlo v 80. letech 19. století k rozluce. Alžběta i její syn, korunní princ Rudolf, si oblíbili zámek Miramar a po nějakou dobu tam přebývali. Dne 30. ledna roku 1889 byl však Rudolf se svou milenkou na zámku v Mayerlingu (nedaleko Vídně) nalezeni s prostřelenými hlavami. Nejpravděpodobnější je, že Rudolf, trpící psychickými problémy, zastřelil svoji milenku a následně i sebe - Rudolf o sebevraždě mluvil delší dobu před svou smrtí a zanechal po sobě závěť. Do spárů smrti se vrhl v pouhých 31 letech. Ani jeho matka, císařovna Sissi, tragickému osudu neunikla; roku 1898 ji v Ženevě ubodal k smrti italský anarchista Luigi Lucheni.

A aby toho nebylo málo, roku 1883 byl správcem zámku Miramar jmenován bývalý polárník a námořní důstojník ve výslužbě Eduard Orel, rodák z Nového Jičína. Ten zde roku 1892 umírá v nedožitých 51 letech.

To už se začaly mezi lidmi šířit zvěsti o tom, že zámek Miramar je prokletý a každého jeho majitele stihne neštěstí. Nový majitel zámku se tomu všemu jen bezstarostně smál - nebyl jím ovšem nikdo jiný než známý arcivévoda František Ferdinand d'Este. Okolnosti osudového sarajevského atentátu ze dne 28. června roku 1914, při němž přišel arcivévoda i jeho manželka Žofie Chotková o život, a který zažehl první světovou válku, zde asi není třeba blíže rozvádět.

Po první světové válce se do zámku nastěhoval italský šlechtic Amedeo Savojský, vévoda z Aosty. Poté, co se v Itálii chopil moci fašistický diktátor Benito Mussolini, se vévoda stal jeho stoupencem a horlivým fašistou. To mu vyneslo jmenování místokrálem Etiopie...a v roce 1941 bídnou smrt ve vězení, když nad Itálií okupovaným územím převzala kontrolu spojenecká vojska.

Ještě v průběhu 2. světové války byli na zámku Miramar internováni dva američtí důstojníci - generál Bryant Moore a jeho nástupce Bernie McFadden. Oba dva zemřeli na infarkt.

Jako by však úmrtím obou důstojníků bylo kletbě (byla-li to kletba), která zámku vládla pevnější rukou než kterýkoli z jeho majitelů, učiněno zadost. Od roku 1955 je zámek Miramar v majetku italského státu, a není známo, že by se komukoli z jeho návštěvníků přihodilo nějaké nečekané neštěstí. Zámek dnes funguje jako muzeum a je veřejnosti přístupný; jeho krásy tak čekají třeba právě na vás. A pro koho je to moc daleko, nechť hledá dvojče prokletého zámku, věřte nebo ne, na jižní Moravě. Ve městě Bojkovice, ležícím v okrese Uherské Hradiště, stojí nádherný zámek Nový Světlov, který byl z původního hradu přestavěn vídeňským architektem Eduardem Kuscherem do novogotické podoby, a to dokonce ještě o několik let dříve, než byl dokončen Miramar. Podoba čistě náhodná? Navštivte, a přesvědčte se sami, prokletí se bát rozhodně nemusíte... :)

"Slovácký Miramar", aneb zámek Nový Světlov.

Článek připravil Morttuus
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama