Avebury - místo plné záhad

21. února 2015 v 16:39 | V. |  Záhady
Každý kdo se zajímá o záhady určitě slyšel o Stonehenge a někteří z vás nejspíš i o trochu méně známém, avšak neméně zajímavém místě zvaném Avebury. Jedná se o kamenný kruh, který se nachází u vesnice Avebury (podle které je pojmenován) v hrabství Wiltshire v jihozápadní Anglii. V tomto hrabství nalezneme i již zmiňovaný slavný Stonehenge.


více v celém článkuAvebury byl postaven asi v roce 2500 př.Kr. a sloužil dříve pravděpodobně jako náboženské centrum. Je to největší kamenný kruh na světě a srší mystikou. Zároveň je také unikátní neolitickou památkou. Tento kamenný kruh zabírá plochu 11,5 ha a jeho průměr je 427 metrů. Je tvořen prstencem skoro 100 pískovcových pilířů, širokým příkopem a je obehnán valem. V jeho středu se dokonce nachází vesnice. Největší hlavní prstenec v sobě obsahuje ještě dva menší kruhy a zvláštní kamenné útvary. Kameny nebyly nijak upravovány a váha každého z nich se pohybuje okolo 40 tun. Mnoho z nich však v 18. století poničili pověrčiví vesničané a jejich menší části použili jako stavební materiál pro svá obydlí.

Jak ale mohli v té době lidé přemístit a rozestavět tak obrovské kameny? Zajímavý je i velice častý výskyt "kruhů v obilí" v této oblasti Anglie. Každý rok se zde objeví pár zajímavých formací - tato mapka byla vytvořena aby nám ukázala, kde se jaké kruhy v posledních letech v Avebury objevily.


Nejznámější z Aveburských kamenů:

Holičův kámen - ve 14. století zavalil tehdejšího holiče
Swindonský kámen - váží 60 tun a je jedním z největších
Ďáblovo křeslo - kámen, který má prý nadpřirozenou moc - kdo jej 100x oběhne proti směru hodinových ručiček, může tak přivolat ďábla
Cove - největší kámen, který váží 100 tun, je 4 metry vysoký a 2 metry zapuštěný do země

Přední britský archeolog Michael Damese považuje aveburskékruhy i okolní stavby za obrovský přírodní amfiteátr, kde se prakticky celoročně odehrávaly významné slavnosti a inscenovali ůrzná mystéria související s nedávno vzniklým zemědělstvím (v tehdejší době pro ně byl rozvoj zemědělství zázrak a plodnost Země byla posvátná). Uspořádání aveburských staveb přímo vybízí ke kolovým tancům, předvádění dramatických jevů, svatby, obřadné vítání ročních období, obětování a pořádání průvodů za účelem zajistění plodnosti Země, zvířat i lidí.

Další možností je teorie o energii skryté v zemi. Podle posledních vědeckých výzkumů jsou velké bloky kamene schopné shromažďovat a vyzařovat "energii země", takzvané telurické proudy. My tuto energii známe od nás, každý určitě někdy zkoušel hledat vodu pomocí proutku... to je přesně ona. Tyto proudy energie protékají pod povrchem země na velké vzdálenosti a tvoří sítě, obrazce a linie. Naši předkové mohli tuto energii vycítit, neboť byli k těmto přírodním silám daleko vnímavější než jsme my dnes. V kruhových stavbách se ji snažili zachytit a chytat pro sebe. Mohli se možná tak dostat do vytržení, fantastických halucinací, totálního opojení štěstí či euforie. Třeba mezi kameny něco ucítíte i vy..

Úroda a bohyně - to jsou ostatně dvě slova, která tady uslyšíte na každém rohu. Dávné megalitické stavby byla centry zemědělské magie, některé sloužily jako kalendář, jiné jako hvězdárny. A další teorie hovoří dokonce o tom, že vyrostly účelně na místech, kde se protínají magnetické linie naší planety - tzv. meridiány, v nichž prý vzniká energetický vír. Posvátná místa starých civilizací tak mohla být jakýmisi přijímači a vysílači energií. A právě v Avebury se setkává dvanáct těchto siločar.

Pokud se rozhodnete někdy navštívit Velkou Británii, určitě byste měli do Avebury zavítat. I já sama to mám někdy v plánu. 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 23. března 2016 v 16:54 | Reagovat

Tak do Avebury jsem měl tu čest zavítat, byli jsme tam se školou ještě na střední, a doma bych někde možná vyhrabal i fotku u Ďáblova kamene. :) Impozantní místo, vůbec celý ten region dýchá takovou zvláštní atmosférou - na jedné straně pohanskou aurou dávných dob, a na druhé straně "starou dobrou Anglií". V té oblasti je několik vesnic, které se od středověku moc nezměnily, a v nich nádherné středověké hospody (tuším, že přímo v Avebury je hospoda U červeného lva přesně v tomhle stylu). Rozhodně doporučuji k navštívení. :)

2 konspiracni-teoriee konspiracni-teoriee | Web | 23. března 2016 v 17:23 | Reagovat

[1]: Tam bych se ráda podívala. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama