Květen 2014

Tajemné rádiové signály

21. května 2014 v 18:48 | V. |  Mimozemšťané
Jsou tajemné rádiové signály poselstvím od mimozemšťanů?

Podivné rádiové signály, které pocházejí z oblasti mimo naši Mléčnou dráhu, jsou pro astronomy stále velkou neznámou.
Signál "odnikud", který trvá vždy několik milisekund, byl zaznamenán poprvé už v roce 2007. Zatím poslední astronomové zaznamenali letos v dubnu, ale stále se jim nepodařilo identifikovat jeho zdroj.

Objevují se nejrůznější vysvětlení, od kolize neutronových hvězd až po mimozemské signály.


více v celém článku

Našli američtí vojáci bránu do minulosti?

19. května 2014 v 22:06 | V. |  Záhady
Američtí vojáci měli na začátku prosince roku 2010 v Afghánistánu nalézt starobylý přístroj zvaný "vimana". Tento staroindický létající stroj byl prý zachycený v jakési "časové bublině" v afghánské jeskyni. Šlo prý o podivnou nazelenalou mlhu. Osm vojáků se ho snažilo prozkoumat, ale místo toho zmizeli neznámo kam. Podle všeho je časový vír vtáhl do sebe. Následně prý vše ututlala americká vláda. Se všemi těmito informacemi přichází v říjnu roku 2013 americká publicistka vystupující pod jménem Sorcha Faal. Jako zdroj svých tvrzení uvádí anonymního svědka těchto událostí. A také fakt, že záhy poté se do Afghánistánu začali sjíždět prezidenti mnoha států z celého světa.

více v celém článku

Kosmetická firma chce rozzářit Měsíc

9. května 2014 v 20:01 | V. |  Vesmír
Některé "zelené" projekty zavánějí šarlatánstvím. K těm nejpodivnějším patří nápad jedné kosmetické firmy, která chce rozzářit plochu Měsíce. Na Zemi by mělo dopadat víc měsíčního světla, takže noci budou jasnější. Díky tomu bude možné omezit pouliční osvětlení, což by v konečném důsledku vedlo k nižší spotřebě energie a tedy i nižším emisím uhlíku, které se podílejí na globální změně klimatu.


"Chceme zvýšit veřejné povědomí o projektu i o globální energetické krizi," uvádí šéf firemní think-tankové společnosti Foreo Paul Peros. Společnost už na svůj projekt získala 52 miliónů dolarů od neznámého investora a plánuje, že v roce 2020 pošle na Měsíc lunární rover. K dosažení požadovaného "odrazového" efektu bude podle Perose třeba transformovat měsíční půdu o rozloze Švýcarska. Zatím není jisté, zda společnost svůj plán myslí opravdu vážně. Je také docela dobře možné, že jde jen o chytrý marketingový tah.Nádoba stará 500 milionů let

9. května 2014 v 19:56 | V. |  Záhady
Termín "neurčitelný artefakt" používají někteří archeologové při nálezu věcí, které v dané historické době nemají co dělat. Objevy tohoto typu jsou hlášeny z celého světa a s jejich určením mají problém i renomovaní vědci. Do tohoto "soudku" patří také kovová nádoba, která se vyloupla z kamene po odstřelu skály v Dorchesteru ve státě Massachusetts v USA v roce 1852. Nikdo dodnes nedokázal vysvětlit, jak se toto umělecké dílo mohlo stát součástí skály, která byla přes 500 miliónů let neporušená.


V časopise Scientific American z 5. června 1852 stojí: "Podivná nádoba byla vyjmuta z masivního kamenného konglomerátu, který se nacházel 15 stop pod povrchem. Není pochyb o tom, že původně byla součástí skály." Podle geologů je skála stará přes 500 miliónů let a objekt z ní byl skutečně extrahován. Těžko ale říct, kdo ho tam tehdy mohl umístit. Podle některých by mohlo jít o mimozemský artefakt, mnozí experti se ale domnívají, že může jít klidně i o dílo lidských rukou. Není totiž vyloučeno, že lidská civilizace je mnohem starší, než se dosud soudilo - během historie Země mohla pozemská kultura vždy nějakou dobu vzkvétat a opakovaně být ničena.