Měsíc se brzy zazelená

3. prosince 2013 v 19:05 | V. |  Vesmír
Nový experiment NASA má prověřit, zda budoucí kolonizátoři Měsíce mohou být soběstační při pěstování zemědělských plodin. Ve speciálních hliníkových kapslích na něj budou dopraveny některé druhy zeleniny a rostlin, mj. tuřín, slunečnice a bazalka, které budou vybaveny vším, co potřebují ke svému růstu.


Jednou z rostlin bude také huseníček rolní, kterému vědci říkají "pokusné botanické morče". Pro svůj drobný vzrůst, rychlý životní cyklus, dostupnost v mnoha mutacích a na rostliny poměrně malý genom se stal významnou modelovou rostlinou napomáhající pochopit biologii rostlin na molekulární úrovni

Rostliny na Měsíci pobudou 5 až 10 dnů. Semena a sazenice budou chráněny před měsíčním prachem, vodu i vzduch budou čerpat ze speciálních modulů. Plán počítá s využitím přirozeného světla, tedy toho, které dopadá na Měsíc. Moduly se sazenicemi budou vybaveny senzory a kamerami a všechny snímky se budou okamžitě odesílat na Zemi.

Mise je naplánována na rok 2015. "Rozšíření života mimo vlastní planetu zásadním způsobem změní naše vnímání toho, co je možné," řekl dr. Pete Worden z Amesova výzkumného střediska při NASA. "První snímky rostlin, které vyrostly v jiném světě, budou stejně ikonické jako první lidské stopy na Měsíci."

Mylím si, že pokud jim to vyjde, budou se tam pěstovat zdravé rostliny pro globální elitu a nám, obyčejným lidem, budou stále více cpát GMO a jinak chemicky ošetřované pptraviny..

Zdroj: Forbes
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama