Kolonisté na Marsu

25. září 2013 v 21:45 | V. |  Vesmír

Soukromá nizozemská společnost Mars One plánuje výsadek prvních lidí na rudé planetě v roce 2023. Na nehostinném Marsu by pak měla vzniknout stálá lidská kolonie. O jednosměrnou letenku projevilo sice zájem přes 100 tisíc lidí z celého světa, ale projekt má dost podstatný háček. Skupina 40 budoucích osadníků se totiž zároveň zúčastní nepřetržité reality show, kterou budou prostřednictvím TV přenosu sledovat všichni obyvatelé jejich rodné Země. První kolonisté tak budou čelit nejen nástrahám neznámého světa, ale budou zároveň vystaveni i ohromnému psychologickému tlaku vyvolanému neustálou přítomností kamer.

Psychologové nevylučují, že společenská izolace a pobyt v malých obytných modulech Mars One spolu s nepřetržitou pozorností ze strany diváků budou pro mnohé astronauty fatální. Mohou jednoduše přijít o rozum, zejména když si uvědomí, že není cesty zpět. Sami astronauté, kteří cestují "jen" na ISS a vědí, že se vrátí domů, potvrzují, že v nekonečných hlubinách vesmíru pociťují neklid a deprese. Budoucí kolonisté, kteří se ocitnou v úplně cizím světě jen s hrstkou dalších lidí, bez normálního kontaktu s rodnou planetou a bez možnosti návratu, pocítí bezmoc. A uvědomí si, že tento pocit je bude provázet až do jejich smrti.

Organizátoři projektu Mars One buď hrozící psychické problémy ignorují, nebo o nich nemají tušení. Je docela dobře možné, že pokud se tato mise opravdu uskuteční, kolonisté budou čekat na první pilotovanou výpravu americké NASA naplánovanou na rok 2030 jako na smilování. Mohla by pro ně znamenat záchrannou operaci.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 all-is-magic all-is-magic | E-mail | Web | 27. září 2013 v 21:47 | Reagovat

Podle mě to musí opravdu být úplně strašlivá změna pro psychiku. Ne nadarmo se říká Matka Země.... Ale je nutné takové věci podstoupit, abyhcom věděli, jestli je možné přežít taky na jiných planetách, kdyby naší zemi bylo nejhůř... Jenom se bojím, že skončí stejně zaneřáděně i Mars.

2 konspiracni-teoriee konspiracni-teoriee | Web | 29. září 2013 v 19:20 | Reagovat

To je pravda a oni si určitě uvědomují do čeho jdou. Ani bych se nedivila :-(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama