Byla černobylská havárie testem jaderných zbraní?

30. září 2013 v 20:17 | V. |  Záhady
Nedaleko města Pripjať na Ukrajině se v noci 26. dubna roku 1986 pracovníci jaderné elektrárny Černobyl připravují na důležitý experiment. Jenže něco se pokazí, v reaktoru dojde k přetlaku a následují dvě mohutné exploze. Téměř okamžitě uniká do atmosféry radioaktivní mrak a míří dále do Evropy. Kontaminace vzniklá katastrofou je přirovnávána ke 400 bomb z Hirošimy. Řekli byste, že krizový štáb pověří vysoce specializované odborníky okamžitým řešením problému, aby došlo k minimálním škodám a ztrátám na životech? Chyba. O tom, co se stalo, nevěděl téměř nikdo. Evakuace je nařízena pozdě, nikdo včetně na místě zasahujících hasičů není o povaze neštěstí informován a v blízké metropoli Kyjev se ještě 1. května konají velké prvomájové průvody. Tisíce životů jsou ohroženy jen proto, aby se svět o havárii nedozvěděl. Proč?


více v celém článkuOSUDOVÁ SOVĚTSKÁ HRDOST

Uvnitř elektrárny v prvních hodinách zasahují hasiči, kteří podle všeho nepoužívají žádné ochranné pomůcky, masky či speciální obleky. Žádný z nich nezná příčinu požáru. Ochrana není zajištěna ani vojákům, kteří v oblasti do několika hodin od havárie začínají pracovat na odklízení škod. Jejich přístroje na měření radiace sice vykazují vysoké hodnoty, vedení však tvrdí, že zařízení jsou vadná.

Následující den po havárii probíhá zcela všedním způsobem. Místní nemají ani tušení, že na jejich hlavy padá radioaktivní déšť. Evakuace nejbližšího okolí přichází až 36 hodin po výbuchu. To už mnozí inkasovali smrtelnou dávku ozáření. První náznaky, že se stala závažná havárie, přichází z Evropy. Ve Švédsku, na místě vzdáleném asi 1100 km od Černobylu, je den po výbuchu zaznamenán radioaktivní spad. Šetření ukáže, že směrem na východ muselo dojít k něčemu závažnému. Sovětský svaz má však v úmyslu neštěstí utajit. Proč? Je na vině hrdost tehdejších politiků, kteří nechtějí uznat pochybení, a poškodit tak obraz sovětského impéria?

BYLA NEHODA NAŘÍZENA?

Trvá čtyři dny, než tehdejší ruský vůdce Komunistické strany Sovětského svazu Michail Gorbačov (*1931) havárii přizná. Nezávislý jaderný fyzik sovětského původu Nikolaj Kravčuk je přesvědčen, že ji zosnovali tehdejší komunisté. "Oficiální verze ze srpna 1986 pro Mezinárodní agenturu pro atomovou energii uváděla, že prvotní příčinou havárie byla série pokynů, které přímo odporovaly provoznímu řádu, což je ale velmi nepravděpodobné" tvrdí Kravčuk. "Bez předem promyšleného zásahu zvenčí by personál elektrárny nikdy nedokázal způsobit katastrofu takového rozsahu." Nitky podle něj vedou do Moskvy. Proč by ale někdo chtěl zničit město, které má být chloubou? Podle některých hlasů jde ve skutečnosti o přípravu Ruska na jadernou válku a Černobyl slouží pouze jako test vyvíjených nukleárních zbraní a náslené ochrany proti nim.

KOLIK JE MRTVÝCH?

Snaha záležitost ututlat má největší podíl na tragickém dopadu události. Lidé ze zasažených oblastí nemají tušení, co pro ně výbuch jaderné elektrárny znamená, a obyvatelé z 30kilometrového okruhu jsou evakuováni až po měsíci! Chtěli snad Rusové dostatek obětních beránků, na nichž mohou zkoumat následky ozáření?

Během několika dnů umírá 31 hasičů a pracovníků továrny, v dalších měsících a letech se v zamořených oblastech rodí znetvořené děti a zvířata. Lidé vystavení radiaci umírají po tisících. Podle první studie má na následky exploze zemřít 30 000 až 40 000 obětí. Takový odhad se nelíbí ruským úřadům a postupně jej sníží až na 5100. Muž, jenž vypracoval první odhad, je nalezen oběšen. Neunesl snad tíhu tragédie? Nebo se připletl k tajným informacím a byl odstraněn?

Poslední odhad publikuje Akademie věd v New Yorku v roce 2009 a varuje, že na následky havárie zemřelo již 985 000 lidí. Bude někdy pozadí černobylské tragédie objasněno?

Zdroj: Enigma - říjen 2013
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Monika Monika | Web | 1. října 2013 v 12:39 | Reagovat

Zajímavé. Vůbec bych se nedivila, kdyby to komouši v Rusku opravdu celé naplánovali. A pokud šlo přece jen o nehodu, pak je jisté, že to tutlali především kvůli "obrazi socializmu" a výzkum následků ozáření k tomu přibrali jako "praktický bonus". Téměř milion mrtvých v roce 2009 - to je šílené!

2 konspiracni-teoriee konspiracni-teoriee | Web | 2. října 2013 v 22:56 | Reagovat

Taky si myslím, je to hrůza. :-(

3 Marek Marek | E-mail | 7. prosince 2014 v 17:35 | Reagovat

[1]: Nevím, jestli Monika v komentáři nahoře považuje Čenobyl za "šílený" a hrozný v prvé řadě proto, že zemřelo tolik lidí (ten počet je otřesný), nebo jestli je třeba brát ohled i na množství radioaktivity uvolněné do ovzduší, což je nepřímé ohrožení pro přírodu a obyvatelstvo nejen v bezprostřední blízkosti. Tak bychom případně mohli teoreticky hovořit o jedné z nejhorších havárií... Z hlediska uvolněné radioaktivity Černobyl prvenství nedrží!!

4 Martin Martin | 20. července 2015 v 15:56 | Reagovat

Je mi líto, ale tenhle článek nemá absolutně žádnou vypovídací hodnotu. Je to psané vysloveně způsobem "jedna paní povídala", protože se neopírá o žádná fakta, která by nasvědčovala tomu, že nehoda byla zosnována. Já si dovolím říct, že napsat takovýhle článek bez podrobné analýzy dostupných faktů a bez základních znalostí jaderné fyziky je dost velká drzost.

Autor/ka má pravdu v tom, že to sovětská vláda tutlala, jak se dalo, ale to už tak nějak patřilo k obrazu socialismu (a bohužel nejen jeho).

5 Verča Verča | E-mail | Web | 21. července 2015 v 10:03 | Reagovat

[4]: Bohužel tímto způsobem je psána většina článků v Enigmě. Ale potom se aspoň víc hodí na stránky s názvem Konspirační teorie...

6 Martin Martin | E-mail | 27. července 2015 v 10:36 | Reagovat

[5]: No dobře, ale i konspirační teorie se přece musí opírat o nějaká fakta, a ne dohady, jestli něco bylo tak nebo onak.

Teorii o tom, že černobylská havárie byla zinscenovaná, nemůžu věřit už jen kvůli tomu, že nejvíce byla kontaminací zasažena oblast dnešní Ukrajiny a Běloruska, která byla tehdy součástí SSSR. Proč by si chtěl Sovětský svaz kontaminovat vlastní území a ohrožovat vlastní populaci?

Konspirační teorie by byly na místě ještě před rokem 1990, nicméně po převratu byly odtajněny archivy KGB, z nichž je jasně patrné, že černobylský reaktor č. 4, který byl při havárii zničen, byl skutečně vojenským reaktorem, který vyráběl palivo do jaderných pum. V tomhle směru milá Enigma skutečně objevila Ameriku, to už není žádné tajemství. Pokud jde o samotnou havárii, ta byla způsobena několika faktory,y které se sešly dohromady:

- nevyhovující konstrukce samotného reaktoru (takové reaktory, které měl Černobyl, už se dnes nepoužívají)
- politické tlaky při stavbě a provozu elektrárny
- extrémně riskantní pokus,zda bude generátor elektrárny schopen i v případě náhlého výpadku proudu pohánět setrvačností čerpadla havarijního chlazení
- nedostatečně proškolený personál, který nevěděl, jak postupovat v neobvyklých případech; navíc experiment prováděli jiní pracovníci než ti, kteří ho provádět měli
- porušení celé řady bezpečnostních předpisů, kdy byly svévolně vyřazovány z provozu bezpečnostní mechanismy, a to v řadě případů i manuálně (podle svědků někdy dokonce i kladivem!)

Mám za to, že těch materiálů a odborných studiích o Černobylu je tolik, že na nějaké konspirační teorie tu už dneska není místo (některé, co kolovaly před zveřejněním všech těch materiálů, se potvrdily, a podle mě fakt není nutné vymýšlet další jen proto, aby nějaké byly).

7 Verča Verča | E-mail | Web | 27. července 2015 v 15:58 | Reagovat

[6]: Tak děkuji za doplnění informací. O toto téma jsem se nijak zvlášť nezajímala, takže jsem toho opravdu moc nevěděla. Divím se tedy ale, že takovýhle článek v Enigmě vyšel.

8 Martin Martin | E-mail | 28. července 2015 v 11:57 | Reagovat

[7]: Rádo se stalo. :) Pokud jde o Enigmu, tak jako každé zboží se musí především prodávat. A lidi odjakživa přitahují kontroverze, záhady, a podobné věci. Jaký článek by si získal větší čtenářskou pozornost? Popis průběhu havárie se všemi těmi technikáliemi, a jaký inženýr byl za co odpovědný, popř. výsledek studií, které už pár let kolujou na netu? Nebo článek plný spekulací a dohadů, nad nímž čtenář získá takové to bláhové uspokojení nad tím, že se nenechal oklamat oficiálními informacemi z médií, protože "ono to určitě bude jinak?" Myslím, že na odpověď přijde každý sám. :)

Ale mnohem víc než konspirace mě štvou hysterické protesty rádobyekologů, kteří jsou proti jaderné energii a argumentují přitom Černobylem.

9 Verča Verča | E-mail | Web | 28. července 2015 v 16:31 | Reagovat

[8]: Pravda, pro většinu lidí je to uspokojivé. Jasně, tak to naprosto chápu. Ale s tím asi nic nenaděláme. :-)

10 Karol Karol | E-mail | 4. července 2018 v 21:24 | Reagovat

http://konspiracni-teoriee.blog.cz/1309/byla-cernobylska-havarie-testem-jadernych-zbrani je jasne ze to neni konspiracia ale fakt.. Cernobyl a Pripjat bola planovana. Pretoze aky inteligent by vybudoval mesto ako Pripjat pri jadrovej elektrarni... si predstavte, ze na elektraren by nebola v bohuniciach ale vedla auparku :D. Kazdy normalny clovek postavi jadrovu elektraren co najdalej od ludi, najlepsie v pusti. Ale ukrajinci vedla toho vybuduju neskutocne nadcasove mesto Pripjat, ktore prilaka statisice ludi aby sa nam nastahovalo, Je to normalne? a potom sa stane nehoda, ktoru sa snazia utajit?? aky bol teda skutocny zamer sa nedozvieme... lebo vsetci poznaju historiu ale nikto nepozna minulost

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama